آیت الله دکتر محسن حیدری:بر ما طلبه ها واجب است دربرابر انحرافات، علی الخصوص انحرافاتی که جنبه بدعت دارد موضع گیری کنیم

آیت الله دکتر محسن حیدری:بر ما طلبه ها واجب است دربرابر انحرافات، علی الخصوص انحرافاتی که جنبه بدعت دارد موضع گیری کنیم

♦️آیت الله دکتر محسن حیدری در درس خارج فقه در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) :

❌ سخنان آقای رییس جمهور در مورد امکان نقد پیامبر(ص) حرفی نادرست و خلاف بَیِن است؛ افرادی بدون ترس اصول و خط قرمزهای دین و مذهب را زیر پا میگذارند.

🔺بر ما طلبه ها واجب است دربرابر انحرافات، علی الخصوص انحرافاتی که جنبه بدعت دارد موضع گیری کنیم، اگر چیزی، حرفی خلاف اصول دین و مذهب باشد نمیتوانیم سکوت کنیم و باید حقیقت را بیان کنیم.

♦️هفته گذشته رئیس جمهور در سخنان خود در وزارت اقتصاد و امور دارایی صحبتی هایی در رابطه با انتقاد و اعتراض مطرح کرد که در این مملکت باب نقد باز است و همه قابل انتقاد اند، اصل این مطلب شکی در آن نیست، انتقاد و اعتراض نسبت به کژی ها، کاستی ها و انحرافات یک وظیفه است، اما ایشان مطلبی خلاف اصول عقاید با مضمون اجازه انتقاد از امام زمان (ع) مطرح کرد و بالاتر از آن، اینکه پیامبر اسلام(ص) اجازه میدادند که مورد نقد قرار بگیرند. این حرف با اصول دین جور در نمی آید، وجه مشخصی دارد، پیامبر اکرم (ص) معصوم است خداوند در آیات سوم و چهارم سوره النجم میفرماید: “وَمَا یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى -و از سر هوس سخن نمى‏ گوید- “إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى” -این سخن بجز وحی که وحى مى ‏شود نیست- و همینطور در آیه ۷ سوره الحشر میفرماید ” وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ” – آنچه را فرستاده [او] به شما داد آن را بگیرید و از آنچه شما را باز داشت بازایستید و از خدا پروا بدارید که خدا سخت‏ کیفر است.
🔺کسی که از پیامبر(ص) انتقاد کند یعنی اینکه حرف یا عملکرد ایشان اشتباه است، این زیرپا گذاشتن یکی از مسلمات دین است، اهانت و تکذیب پیامبر اکرم (ص) به حساب می آید و تکذیب پیامبر گناه کبیره ای است که مستحق قتل است و نیازی به حکم حاکم ندارد.

 

🚫پیامبر اکرم(ص) به کسی اجازه انتقاد ندادند، یا مثلا فرموده باشند جایز است از من انتقاد کنید! اصلا! ابدا! حتی یک خبر ضعیف هم که دلالت بر این معنا کند وجود ندارد و حتی اگر بالفرض خبر صحیح هم وجود داشته باشد، نسبت با آیات صریح قرآن ارزشی ندارد.

🔺پیامبر اکرم (ص) ممکن بود مورد نقد قرار بگیرند، اما از سوی چه کسانی؟ از سوی کفار، از سوی منافقین! مومنین امکان نداشت پیامبر را مورد نقد قرار بدهند، آیه ۶۵ سوره نساء صراحتا میفرماید مومنین هرگز به ایمان نمیرسند مگر اینکه حاکمیت تورا به صورت مطلق بپذیرند، چه به نفع آنها حکم کنی چه به ضررشان و اگر حکم کردی از صمیم قلب باور کرده و در برابر حکم تو تسلیم محض باشند، مومن حقیقی این است، حالا اگر کسی پیامبر (ص) را زیر سوال ببرد و بگوید حرف شما جای نقد دارد، این چه شباهتی به ایمان دارد؟

🔹در زمان پیامبر مکرم اسلام(ص) یک جریان روشنفکر نما وجود داشت که تعبد به کلام پیامبر(ص) نداشتند و ایشان را مورد نقد قرار میدادند، اما اینها مومن نبودند، منافق بودند. اینها مورد تخطئه قرآن و پیامبر قرار گرفتند.

🔺استناد آقای روحانی به حرف حارث بن نعمان است که بعد از واقعه غدیر نزد پیامبر آمده بود که پرسید “هذا منک ام من الله” و پیامبر(ص) در پاسخ فرمود مسلما از سوی خدا است، سپس حارث از خدا خواست که اگر از سوی خداوند است سنگی بر سرش نازل کند، خداوند سریعا او را به عذاب دچار کرد و در آیات یک تا سه سوره المعارج بیان شده است.

🔺پس نباید به تکذیب و انتقاد از پیامبر بی تفاوت بود. یعنی چه که انتقاد نسبت به پیامبر، نسبت به معصوم جایز است؟ این برخلاف قرآن، اصول مذهب و عصمت انبیا است، نه تنها نسبت به پیامبر اسلام(ص) بلکه نسبت به هیچکدام از پیامبران الهی نمیتوان انتقاد کرد.
🔹مقتضای عصمت و التزام به عصمت، تسلیم دربرابر حکم معصوم است، هیچکس حق انتقاد به ایشان ندارد.

🔺از آنجا که پیامبر رحمه للعالمین بودند تحمل میکردند و مصلحت نمیدیدند مجازات کنند، ایشان تحمل میکردند نه اینکه اجازه نقد میدادند. لفظ “اجازه نقد میدادند” یعنی اینکه تشریعا آن را جایز کرده باشند. نه خداوند، نه قرآن و پیامبر این چنین اجازه ای نداده اند!

♦️کسانی به خود اجازه میدادند از پیامبر اکرم(ص) انتقاد کنند یا بی معرفت یا کافر یا منافق بودند، انسان مومن این اجازه را به خود نمیدهد.

❌حرف این آقا یک حرف نادرست و خلاف بَیِن است، اصول مذهب شیعه نسبت دیگر مذاهب به عصمت بسیارمقید است و از نظر شیعه پیامبر اسلام(ص) در طول عمرشان حتی یک خطا هم نداشتند. بعضی ها یا بخاطر مسایل سیاسی حاضرند دینشان را بفروشند یا اینکه نسبت به این مسائل مسلم دین واقعا جاهل اند.

❗️بنده این تذکر را دادم زیرا نباید اجازه داد افرادی بدون ترس اصول و خط قرمزهای دین و مذهب را زیر پا بگذارند، این موضوع خطرناکی است.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.