حقیقت رکوع چیست؟

حقیقت رکوع چیست؟

ركوع، نشان دهنده اين حقيقت است كه عبد سر سرپيچى از مولا را ندارد و جز طاعت و فرمانبرى راهى را انتخاب نكرده است.

ركوع حالت تواضع عبد در پيشگاه مقدس مولاست و از بهترين حالات عبادتى بنده در بارگاه قدس حضرت اوست.

ركوع، جلب كننده توجه خداوند به بنده عابد و راهى از راه‏هاى نجات انسان از عذاب فرداست، چرا كه ركوع نمايانگر اين معناست كه عبد از آلودگى به كبر و منيت و خودخواهى و خودپرستى پاك است.

ركوع، نشان دهنده اين حقيقت است كه عبد سر سرپيچى از مولا را ندارد و جز طاعت و فرمانبرى راهى را انتخاب نكرده است.

حضرت صادق (ع) فرمود: ركوع نمى ‏كند بنده‏ اى براى خداوند متعال به ركوع حقيقى؛ مگر اينكه خدا او را به نور بهاء خود زينت داده و در سايه عظمت خود ساكن نموده و لباس برگزيدگان خود را به او بپوشاند.

ركوع در مرتبه اول و سجود در مرتبه دوم است، و هر كه ركوع را به آن طورى كه هست بجا آورد، براى سجده كردن صلاحيت پيدا مى‏ كند. و اثر ركوع اظهار أدب است، و سجده موجب قرب است، و هر كه نتواند به خوبى عرض ادب كند براى مقام قرب صلاحيت پيدا نمى‏ كند.

پس ركوع به جا آور چون ركوع كسى كه به قلب خود در مقابل پروردگار متعال خاضع است، و در ظل سلطنت حق ذليل و خائف است، و جوارح او براى خداوند مطيع و تسليم است، و پيوسته متواضع و ترسان است از آنچه او را فوت شده است از فوائد و عوائد راكعين.

در ركوع شخص راكع خم مى‏ شود، به حدى كه در حال متوسط قيام و سجده قرار مى‏ گيرد، مانند تجليل و تعظيم و اظهار أدبى كه عرفا در مقابل اشخاص بزرگ معمول و مرسوم است، ولى در سجده به طور كلى و تا آخرين حد اظهار خضوع و خشوع و بندگى كرده، و به اندازه‏ اى در مقابل عظمت و نفوذ پروردگار متعال تذلل و تواضع مى‏ شود كه چهره به خاك ماليده و تسليم صرف مى‏ شود.

منبع:مصباح الشريعة

درباره نویسنده

در راه معشوق ، هر زحمتی به یک معنا لذتی است ، در این راه فرماندهی از آن تو ست یا حسین ...

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. خواهر شهید محمد مشعل

    بسم الله الرحمن الرحیم
    بسیار زیباست ، عکسهای رزمندگان در حالت نیایش ، بالاخص در حال نماز……
    لطفا قسمت خاصی را برای عکس های رزمندگان و شهدا در حال نماز قرار دهید، انشا الله که به معنویت نماز کاربران بیفزاید…. زیرا ، نماز آنها فقط عشق بود و کنده شدن از تمام مظاهر دنیوی… خوشا بحالشان………که قبل از شهادت ، غرق در لقاء الله بودند…و در لذت نماز غرق بودند و هیچ نمی دیدند جز خدا…….. و با این نمازهای عارفانه و عاشقانه بود که پر پرواز آورده و به پرواز درآمدند……

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.