ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد …

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد …

بعثت؛ سرآغاز مبارزه با شرک و انحراف دینی و فکری

چهل سال از عمر پاک پیامبر(ص) می‏گذشت. آن حضرت قبل از پیامبری در هر ماه، چندین بار در شب و روز و در هر سال، همه‌ی ماه رمضان بر فراز کوه سر به فلک کشیده‌ی حرا (که در شش کیلومتری شمال شرقی کعبه قرار گرفته بود) داخل غاری که بر فراز آن کوه بود، به عبادت و مناجات و راز و نیاز با خدا می‏پرداخت.

 ایشان آثار عظمت خدا را در آن جا مشاهده می‏کرد و همواره به تفکر و تأمل و عبادت خدا مشغول بود.
روز 27 رجب سال چهلم عام‌الفیل فرا رسید. پیامبر(ص) بر فراز کوه حرا در میان غار مخصوص آن‌جا، مشغول مناجات با خدا بود. ناگاه پیک وحی، جبرئیل امین بر آن حضرت نازل شد و این آیات آغازین سوره علق را همراه مژده‌ی رسالت، برای آن حضرت خواند.
«بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ* اِقْرَءْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذی خَلَقَ* خَلَقَ الاِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ* اِقْرَأْ وَ رَبُّکَ الاَکْرَمُ* اَلَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ* عَلَّمَ الاِنْسانَ ما لَمْ‏یَعْلَمْ؛ بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان کس که انسان را از خون بسته‌ای خلق کرد، بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است، همان کسی که به وسیله‌ی قلم تعلیم داد، و به انسان آن چه را نمی‏دانست، آموخت.»
به این ترتیب آغاز وحی و بعثت، با نام خدا و با خواندن و قلم و علم و آموزش آمیخته با توحید آغاز شد.
پیامبر(ص) فرمود: پس از آن که آیات آغازین سوره علق بر من نازل شد، از فراز کوه حرا به سوی خانه حرکت کردم، در مسیر راه در وسط کوه حرا، صدایی را از جانب آسمان شنیدم که می‏گفت: «یا مُحَمَّدُ اَنْتَ رَسُولُ اللّهِ وَ اَنَا جِبْرَئیلُ؛ ای محمّد! تو رسول خدایی و من جبرئیل هستم.»
به آسمان نگریستم، جبرئیل را دیدم که به طور استوار و ثابت، بر فراز افق ایستاده است. هم‌چنان به او چشم دوخته بودم تا ناپدید شد.
از آن‌جا که پیامبر اکرم(ص) دو بار جبرئیل را دید، و وحی الهی را از آن امین وحی دریافت کرد، همین دو حادثه موجب فشار روحی سنگین برای آن حضرت شد. با این که ایشان از نظر روحی، بسیار قوی و نیرومند بود که شایستگی تحمل مسئولیت وحی را یافته بود، ولی چون آغاز کار بود، وقتی که جبرئیل را به صورت واقعی‏اش دید، اضطراب و خستگی فوق‏‌العاده‌‏ای در خود احساس کرد. از این رو به سوی خانه آمد. وقتی به خانه رسید، به همسرش حضرت خدیجه(س) فرمود: «دَثِّریِنی؛ مرا بپوشان.»
خدیجه(س) ایشان را پوشانید. پیامبر(ص) اندکی در خواب فرو رفت. در همین هنگام جبرئیل نزد آن حضرت آمد و آیات آغاز سوره مدثر را نازل کرد، که سه آیه‌ی نخست آن چنین است: «یا اَیُّهَا الْمُدَّثِّرْ* قُمْ فَاَنْذِرْ* وَ رَبَّکَ فَکَبِّرْ؛ ای در بستر خواب آرمیده، برخیز و انذار کن (و جهانیان را هشدار بده) و پروردگارت را بزرگ بشمار.» پیامبر(ص) برخاست و به ابلاغ مأموریت خود پرداخت.
پیامبر(ص) ماجرای بعثت و وحی را برای همسرش، خدیجه(س) تعریف کرد. خدیجه(س) خشنود شد و گفت: «خدا تو را یاری خواهد کرد.»

سال‌های پس از بعثت پیامبر(ص)
در سال یازدهم بعثت، رسول خدا(ص) در موسم حج با گروهی از مردم یثرب ملاقات کرد و با آن‌ها به گفت‌وگو پرداخت و نیز اسلام را بر آنان عرضه داشت و قرآن را بر ایشان تلاوت کرد. اهل یثرب دعوت رسول خدا(ص) را اجابت کردند و اسلام آوردند و گفتند: اکنون به یثرب باز می‌گردیم و قوم خود را به اسلام دعوت می‌کنیم، باشد که خدا به این دین هدایتشان کند.
ابن اسحاق گوید: اینان شش نفر از قبیله‌ی خزرج بودند که به یثرب بازگشتند و امر رسول خدا را با مردم در میان گذاشتند و آنان را به دین اسلام دعوت کردند و چیزی نگذشت که اسلام در یثرب گسترش یافت و نخستین مسلمانان انصار «اسعد بن زراره» و «ذکوان بن عبد قیس» بودند و «ابوالهیثم» نیز در حالی که رسول خدا را ندیده بود، اسلام آورد و ایشان را به پیغمبری شناخت.
نخستین مسجدی که در مدینه در آن قرآن خوانده شد، مسجد «بنی زریق» بود.
در سال دوازدهم بعثت، 12 نفر از انصار در موسم حج، در عقبه «منی» با رسول خدا(ص) بیعت کردند؛ آن‌ها عبارت بودند از: 1- اسعد بن زراره؛ 2- عوف بن حارث؛ 3- رافع بن مالک؛ 4 – قطبة بن عامر؛ 5- عقبه بن عامر؛ 6- معاذ بن حارث (برادر عوف بن حارث)؛ 7- ذکوان بن عبد قیس؛ 8- عبادة بن صامت؛ 9- ابوعبدالرحمان؛ 10- عباس بن عباده؛ 11- ابوالهیثم؛ 12- عویم بن ساعده.
این دوازده نفر پس از انجام بیعت به مدینه بازگشتند و رسول خدا(ص) «مصعب بن عمیر» را همراهشان فرستاد تا به هر کس که که مسلمان شد، قرآن بیاموزد. «مصعب» بر «اسعد بن زراره» وارد شد و برای مسلمانان مدینه پیش‌نمازی می‌کرد و او را در مدینه «مقری» می‌گفتند.

منابع:
1- مجمع‌البیان، ابوعلی فضل بن الحسن الطبرسی.
2- المراقبات، آیت‌الله حاج میرزا جواد ملکی تبریزی.
3- فروغ ابدیت، جعفر سبحانی.
4- تفسیر نمونه، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی.
5- بحار الانوار، علامه محمدباقر مجلسی.
7- اصول و شاخه‌های تمدن نبوی، رشید صمیمی.

نماز مخصوص شب مبعث
از شب تا پيش از نيمه آن هرساعتى كه خواستى، دوازده ركعت نماز كه در هر ركعتى حمد و سوره‏اى از سوره‏هاى كوچك از سوره محمد صلي الله عليه و اله تا آخر قرآن را مي خواني، و چون سلام دادى درهر دو ركعتى و فارغ شدى از نمازها، مى‏نشينى بعد از سلام و مى‏خوانى حمد را، هفت مرتبه و معوذتين را هفت مرتبه و قل هو الله أحد و قل ياأيها الكافرون هر كدام را هفت مرتبه و إنا أنزلناه و آية الكرسي هر كدام را هفت مرتبه و در عقب همه، اين دعا را مي خواني:
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ‏ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَ كَبِّرْهُ تَكْبِيراً
اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِمَعَاقِدِ عِزِّكَ عَلَى أَرْكَانِ عَرْشِكَ وَ مُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتَابِكَ‏ وَ بِاسْمِكَ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ وَ ذِكْرِكَ الْأَعْلَى الْأَعْلَى الْأَعْلَى‏ وَ بِكَلِمَاتِكَ التَّامَّاتِ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تَفْعَلَ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ
سپاس مخصوص آن خدايى است كه فرزندى ندارد و او را شريكي در ملك و سلطنت نخواهد بود و ياورى كه بر عزتش افزايد نخواهد داشت و او را به بزرگى و بزرگوارى ياد كن
خدايا! از تو درخواست مى‏كنم به حقيقت عزت تو كه بر پايه‏هاى عرش توست و به منتهاي رحمت از كتاب تو (و لوح محفوظت) و به اسم اعظم اعظم اعظمت و ذكر بلند بلند بلندت و به كلمات تام و تمامت كه درود فرستى بر محمد و آلش و با من آن كنى كه سزاوار بزرگي توست.
(مفاتيح، ص 148)

بعضي اعمال روز مبعث
اول: غسل.‏
دوم: روزه.‏
و آن يكي از چهار روزي است كه در تمام سال امتياز دارد براي روزه گرفتن و برابر است با روزه هفتاد سال.
سوم: بسيار صلوات فرستادن.‏
چهارم: زيارت حضرت رسول و امير المؤمنين عليهما السلام.‏
پنجم: نماز، كه دوازده ركعت است و در هر ركعت حمد و سوره و بعد از فراغ از نمازها خوانده شود هر يك از حمد و توحيد و معوذتين چهار مرتبه و لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ چهار مرتبه، اللَّهُ اللَّهُ رَبِّي لا أُشْرِكُ بِهِ شَيْئا چهار مرتبه، لا أُشْرِكُ بِرَبِّي أَحَدا چهار مرتبه.

(مفاتيح، ص 151)‏

حديث «فضيلت شب مبعث»
امام جواد عليه السلام فرمودند: همانا در رجب شبي است كه بهتر است از آنچه كه آفتاب بر آن مى‏تابد و آن، شبِ بيست و هفتم رجب است كه در صبح آن پيغمبر خدا صلي الله عليه و آله به رسالت مبعوث گرديد و به درستي كه از براي عامل در آن شب از شيعه‌ي ما اجرعمل شصت سال است.
(مفاتيح الجنان)

پیامک تبریک عید مبعث :

از بعثت او جهان جوان شد ، گیتى چو بهشت جاودان شد

این عید به اهل دین مبارک ، بر جمله مسلمین مبارک . . .

پیامک مبعث

تویی هم مصطفی و هم محمد / تو را در آسمان نامند احمد

تو کانون صفا مرد یقینی / تو عین رحمه للعالمینی

عید مبعث بر تمام مسلمانان مبارک باد

پیامک مبعث

تو اکنون شهر علم و اجتهادی / تو رب النوع شمشیر و جهادی

تو خورشیدی شدی در گوشه غار / بر نور تو شد خورشید و مه تار

بتاب و روشنی بخش جهان باش / مهین پیغمبر آخر زمان باش . . .

عید مبعث مبارک

پیامک مبعث

به امر رب خود لبیک گوییم ، به همراه ملائک جمله گوییم

سلام و رحمت حق بر محمد ، اللهم صل علی محمد و آل محمد

پیامک مبعث

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد / دل رمیده ما را انیس و مونس شد

بعثت پیامبر اکرم بر پیروان حقیقیش تهنیت باد

پیامک مبعث

تو اکنون شهر علم و اجتهادی / تو رب النوع شمشیر و جهادی

تو خورشیدی شدی در گوشه غار / بر نور تو شد خورشید و مه تار

بتاب و روشنی بخش جهان باش / مهین پیغمبر آخر زمان باش

عید مبعث مبارک

درباره نویسنده

در راه معشوق ، هر زحمتی به یک معنا لذتی است ، در این راه فرماندهی از آن تو ست یا حسین ...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.