مصاحبه با مسئول معاونت نوجوانان به بهانه اردوی آسمانی ها

مصاحبه با مسئول معاونت نوجوانان به بهانه اردوی آسمانی ها

بسم الله الرحمن الرحیم

به بهانه اردوی شاوور خدمت  مسؤل معاونت نوجوانان حجت الااسلام والمسلمین خدادادنژاد رسیدیم تا کمی درباره این اردو با ایشان صحبت کنیم . خواهشمندیم در ادامه همراه ما باشید.

 

IMG_۲۰۱۵۰۴۲۹_۱

در ابتدای مصاحبه از حجت الاسلام والمسلمین خدادادنژاد درخواست کردیم تا اندکی از شیوه ی کار فرهنگی معاونت نوجوانان در بحث اردوهای مقطع راهنمایی توضیح دهند وی اینگونه پاسخ داد که: هدفمان از برگزاری این اردوها، تربیت کادر متعهد و انقلابی برای کشورمان است و افتخارمان این است که در این تلاش ها و زحمات سهمی داشته باشیم.

طبق تجربه دو دهه کارفرهنگی مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام ، هرسال ما این برنامه های اردو را در مسجد برگزار میکنیم، امسال هم همانند سال های قبل ما برای دانش آموزان برتر بعضی از مدارس، برنامه ها و اردوهایی برگزار کردیم که پس از اردو های جذب ،اردوی به اصطلاح تثبیتی شاوور را برای افراد گزینش شده در برنامه های قبلی تدارک دیدیم.

بعداز این اردو اینطور می شود که حضور و فعالیت افراد در مسجد بیشتر می شود ، یعنی حضور افراد از آن هفته ای ۱ یا ۲ شب به حداکثر۴ یا۵ شب می رسد و بتدریج گروه شکل تعریف شده را بدست می آورد و هویت پیدا می کند.

تا قبل از این اردو افراد با مسول گروه و مسجد آشنا بودند و موضوع گروه و کاگروهی بدرستی برای آنها معرفی نشده بود و آشنایی خاصی با آن نداشتند.

بعداز این اردو کم کم، باید آموزش داد که دانش آموزان هر کدام یک گروه دارند و می توانند فعالیت هایشان را در گروه زیر نظر مسول گروه انجام دهند، که باعث رشد آنها شود.

همچنین این مربی و استاد با تجربه حوزه علمیه گفت : انتظار داریم که به تدریج در گروه ها هویت و دوستی های سالم شکل بگیرد، و هدفمان این می باشد، اینچنین که آن تعداد از دانش آموزان خوب مدارس تاحدودی ارتباطی در مدرسه با هم نداشتند را در ابتدا گزینش کرده و به کمک والدین جذب به مسجد کنیم و گفتیم به جای اینکه هر کدام بروید با فردی دوست شوید که شاید خیلی هم بدردتان نخورد شما ها با هم دوست باشید و طبق تجربه ای که در گروه داری کسب کردایم میتوانیم بگوییم که دراین چارچوب این گروه ها دوستی های سالمی دارند و میتوانند به یکدیگر کمک کنند.

بعداز اردو انتظار شما از افراد چیست؟

این اردو شروع این مسایل مذکور است، و این برنامه های تشکیل هویت گروه، که شامل کار گروهی و دوستی و دوست یابی در مسجد میباشد، تا تابستان ادامه دارد. از تابستان وارد بحث جدید می شویم که دانش آموزان وارد مرحله ی رشد می شوند، یعنی آن دسته از مسألی که مورد نیاز افراد میباشد مطرح می شود.

افراد یک سری نیازها دارند و یک سری علایق ؛ ما در مرحله ی رشد سعی می کنیم این علایق را به سمت نیازهایشان سوق دهیم یعنی به همان چیزی که نیاز دارند علاقه پیدا کنند. بعضی وقتها افراد به چیزی مورد نیازشان هست علاقه هم دارند مثل ورزش؛ اما بعضی نیازها هستند که کمتر مورد توجه قرار می گیرند و علاقه ای به آنها ندارند ،مثل عبادت و معنویت ، میبینیم که فرد به نماز خواندن و دیگر عباداتی که مرود نیازش هست اهمیت نمی دهد و علاقه ای هم به آن ندارد در نتیجه رشد کاملی در تمام ابعاد نخواهد داشت.

ولکن فرد در مرحله ی رشد باید علاقه اش منطبق بر نیاز هایش باشد، و این سیر چندین ساله و طولانی دارد.

وی در پاسخ به سوالمان که برنامه های شما برای تابستان چیست؟ اینچنین فرمود:   برنامه ی تابستانه خیلی مفصل است ولی اگر بخواهیم به طور مختصر و اجمالی بگوییم این است که یک دوره و یک اردویی داریم که متشکل از یک سری برنامه های تفریحی و ورزشی  به علاوه یک سری برنامه های معرفتی که شامل کلاس های متنوع ، همایش های مختلف و برنامه های معنویی و علمی و… است و درانتهای دوره اردویی که به مدت یک هفته احتمالا به مقصد تهران و قم باشد، به یاری خدا برگزار خواهد شد.

و انتظار شما از خانواده ها چیست؟ در تربیت نوجوان سه مسله ی مهم تاثیرگذار است که شامل مسجد ، مدرسه و خانواده میباشد ، که هر کدام به تنهایی و یا در نبود یکی از آنها به آن رشد ایده آل دست نخواهیم یافت و این سه مورد باید دست به دست همدیگر بدهند و همکاری لازم را داشته بشند تا به هدف مطلوب برسیم. خانواده مؤثر ترین و نقطه ی قوت این مسایل است . خانواده باید با مسجد و مسول گروه ارتباط داشته باشد تا نکات ضروری را به هم دیگر منتقل کنند.

سن نوجوان هم سنی است که حرف شنوی از پدرو مادر نسبت به سال های قبل کمتر میشود و فرد در حیطه ی  رفاقت بیشتر تاثیر می پذیرد. در گروه ،ما کار گروهی رابه صورت رفاقتی جلو میبریم و سعی میکنیم برای تشکیل یک گروه افرادهم سن وسال یکدیگر را انتخاب کنیم تا دوستی های پایدار وسالمی برقرار شود وبرای هدایت گروه ، مسول گروه متعهدی را انتخاب میکنیم که تفاوت سنی خیلی زیادی با افراد نداشته باشد و این تاثیر گذارتر است .

 این شیوه تاثیر گذارتر است ودانش آموز خیلی راحت تر با مسول گروه ارتباط برقرار میکند نسبت به پدر و مادر خود که گاهی اختلاف سنی انها به۲۰ -۲۵ هم می رسد بخاطر همین خانواده اگر بخواهد مسائل رابه فرزندش به درستی منتقل کند باید ارتباط خوبی با مسول گروه داشته باشد. مسول گروه خیلی بهتر میتواند مسایل مهم را به فرد انتقال دهد، کما اینکه تجربه نشان داده خانواده هایی که فرزندانشان در مسجد فعالیت میکند همیشه به این مسئله اقرار میکنند.

مسجد و بچه های مسجد در این دوران سنی تاثیر گذارتر هستند به اضافه ی اینکه مسجد هزینه های هم دارد و انتظار می رودخانواده ها در تامین هزینه هایی که برای فرزندان خودشان هست مشارکت کنند.

و در نهایت دعا کنید که مورد توجه خداوند و امام زمان (عج) قرار بگیریم تا در راهمان ثابت قدم بمانیم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.