معاونت سیاسی /کارهایی که در مورد شعار سال نباید انجام داد!

معاونت سیاسی /کارهایی که در مورد شعار سال نباید انجام داد!

کارهایی که در مورد شعار سال نباید انجام داد!

گاهی اوقات این شعاری که ما برای سال اعلام می‌کنیم، بعد ناگهان می‌بینیم همه‌ در و دیوارهای تهران و شهرهای دیگر پر شده از تابلو، که این شعار رویش نوشته شده. این فایده‌ای ندارد.

بیش از ۲۰ سال است که مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال، نام و شعاری را برای آن سال بر می گزیند که متناسب با شرایط روز و کشور هر کدام نقشی در پیشرفت کشور دارد.

تجربه سالهای گذشته نشان می دهد، همه ساله نهادها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی سعی دارند به نوعی دین خود را به شعار سال ادا نمایند! اما در این میان دست به اقداماتی می زنند که در تقویت و ترویج آن شعار، نه تنها نقش چندانی ندارد بلکه در مواردی در جهت عکس آن شعار نیز است!

امسال که شعار سال از سوی معظم له «ملت-دولت، همدلی و همزبانی» انتخاب شده است خوب است بیان شود که در تحقق این شعار چه کارهایی نباید صورت بگیرد!

۱- تولید بنر و پوستر

یکی از این دست اقدامات تولید افراطی تابلو بنر و پوستر در مورد شعار سال است این در حالی است که امام خامنه‌ای به صراحت با این اقدام اعلام مخالفت کرده‌اند:

«گاهی اوقات این شعاری که ما برای سال اعلام می‌کنیم، بعد ناگهان می‌بینیم همه‌ در و دیوارهای تهران و شهرهای دیگر پر شده از تابلو، که این شعار رویش نوشته شده. این فایده‌ای ندارد. گاهی کارهای پرهزینه‌ای انجام میگیرد؛ چه لزومی دارد؟ آنچه که من از مسئولین و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است که این شعار را بشنوند، باور کنند و دنبال کنند. تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و اینها هیچ لزومی ندارد. اگر هزینه‌ای نداشته باشد، لزومی ندارد؛ اگر هزینه داشته باشد، اشکال هم دارد. هیچ لزومی ندارد کارهای پرهزینه را انجام بدهند. (۱/۱/۹۰) »

هر ساله پس از پیام نوروزی امام خامنه‌ای عده زیادی در نهادها و سازمانها منتظرند تا بودجه فرهنگی که در اختیار دارند خرج کار انقلابی کنند و اولین اقدام انقلابی‌شان هم چاپ بنرهای مختلف در اندازه گوناگون پیرامون شعار سال است!

با وجود مخالفت رهبری، اما هر ساله می‌بینیم این کار انجام می‌شود! البته تاسف کار اینجاست که در بیشتر این نهادها به همین اندازه بسنده می‌شود! لذا جا دارد به جای هرینه از کیسه بیت‌المال به تقویت عملی و تحقق عینی کلام رهبری پرداخته شود و هر نهادی همدلانه با مردم به خدمتگزاری درست مشغول گردد!

۲-همایش گذاشتن

سال گذشته امام‌ خامنه‌ای در پیامی به یک همایش در باره مبارزه با فساد اقصادی ابراز داشتند همایش چه معجزه‌ای می‌خواهد بکند؟ بی‌سمینار یا با سمینار کار خود را قاطع و درست انجام دهید!

به نظر می‌رسد در مورد شعار سال هم این چنین است.

همایشهایی با عنوان «همدلی و هم زبانی ریشه‌ها و پیامدها»!، «همدلی و همزبانی ملت و دولت چرایی چگونگی»، «نقش فلان موضوع در ایجاد همدلی» و …. منتهی به نظر می‌رسد این گونه همایشها و سمینارها که به تعبیر رهبری بیشتر به جلسه سخنرانی شبیه است دردی از همدلی و هم زبانی دوا نخواهد کرد.

ایشان در جایی می‌فرماید: «یکى از چیزهایى که واقعاً اولویّت ندارد، برگزارى بعضى از سمینارهاست. امسال به نظرم ایران رکورد سمینار را شکست! هر روز در رادیو و تلویزیون خبر برگزارى سمینارى در باره‏ ى فلان مسأله‏اى که چندان اهمیت ندارد، منعکس مى‏شود. یک‏ وقت هست که عدّه ‏اى در اینجا جمع مى‏شوند تا تبادل‏ نظر علمى کنند. در این سمینارها این‏طور نیست؛ باید پول هواپیما و هتلشان را بدهند؛ بعد که آن‏ها به اینجا مى‏ آیند، مى‏ گویند به‏ به، شما ایرانیها چقدر میهمان‏ نوازید؛ ما مى‏خواهیم دو روز دیگر هم بمانیم! چنین چیزهایى در دنیا معمول نیست. به طور جدّى جلوِ این‏ها را بگیرید؛ مگر اینکه سمینار لازمى باشد که براى برگزارى آن، واقعاً یک نیاز حقیقى وجود داشته باشد.» (۰۵/ ۰۶/ ۱۳۸۰)

۳- کتاب نوشتن

هر ساله با نامگذاری سالها عده‌ای دلسوزانه و عده‌ای دیگر از سر سفارش و عده ای دیگر کاسب کارانه، در مورد شعار سال شروع به قلم‌فرسایی می‌کنند. امسال نیز شاید شاهد این پدیده باشیم که موضوعاتی با عنوان «همدلی و هم زبانی در نهج البلاغه»، «همدلی و هم زبانی در کلام امام خمینی و رهبری»، «همدلی ملت و دولت از منظر قرآن»! «دانشنامه همدلی و هم زبانی»! و از این دست موضوعات کتابهایی در دست چاپ باشد.

به نظر این دست اقدامات هم نمی‌تواند کمکی به همدلی و هم زبانی کند جز آنکه برای عده‌ای شهرت و ثروت ناچیزی به ارمغان آورد! چه آنکه بیشتر این گونه آثار خالی از غنای علمی و دقت مناسب است.

۴-جستجوی همدلی و همزبانی در کلمات بزرگان!

پیرو مطلب فوق الذکر عده‌ای از همین الان مشغول جستجوی کلید واژه‌های همدلی و همزبانی در کلمات بزرگانی مانند شهید مطهری و شهید بهشتی و غیره هستند! به نظر به جای این اقدامات و تئوری‌پردازی‌های بی‌مصرف بهتر است این مفاهیم بدیهی و واضح را در عمل نشان دهیم!

۵- خارج کردن افراد از شعار

متاسفانه رقابتهای سیاسی و جناحی در کشور آن چنان داغ است که هر چیزی ابتدا با عینک جناحی دیده می‌شود و شعار سال رهبری هم متاسفانه از این قاعده مستثنی نیست! نباید از امروز شروع شود که عده‌ای با عینک سیاسی بخشی را از این شعار خارج کنند و مدام به هم بگویند «داری خلاف همدلی عمل می‌کنی»! «فلانی حرفش خلاف همز بانی است»! و به جای اینکه همدلی و هم زبانی تحقق پیدا کند همین شعار هم سبب دوری و فاصله از یکدیگر شود. خوب است به جای انگ زدن به دیگری هر کسی به وظیفه خود عمل کند.

البته در جایی که واقعا عده‌ای رفتار و گفتارشان خلاف شعار است

منبع:سایت بصیرت

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. المعزز به میکاییل و الممیت به عزراییل

  با سلام
  البته بنده کوچکتر از این حرفا هستم که نظر بدم ولی احساس می کنم که سایت از رسالت اصلیش که رسانه داخلی بوده فاصله گرفته و این تحلیل ها و اینا حدود ۴۰ درصد از پست ها رو در بر گرفته که الیته بد نیست ولی باید در حاشیه باشه شما الا ن برو تو صفحه اصلی ببین چهارتا مطلب سر فصل چیین؟
  قالب سایت هم اون شخصیت کلاسیک خودشو از دست داده و یکمی fake شده اصطلاحا
  به امید ظهور

  پاسخ
  1. مصطفی اسدی

   سلام ، شما بزرگوارید
   همانطور که فرمودید رسالت اصلی سایت مسجد پوشش فعالیت های گسترده مسجد است و این مسئله دغدغه اصلی تیم مدیریت سایت است و بر همین اساس در بازه ۸ ماهه گذشته حدفاصل مرداد ماه سال ۹۳ تا هم اکنون حدود ۹۲ نوشته منتشر شده است که از این تعداد ۶۰ نوشته پوشش گزارشی مسجد بوده است که درصد ۶۵ درصدی را به ارمغان خواهد آورد که درصدی قابل قبول است و همان حاشیه ای است که می فرمایید . هرچند اعتقاد ما این است که همین مقدار هم پوشش بسیار اندکی است و ان شاء الله باید گسترش پیدا کند .
   درباره مطالب سرفصل هم منظورتان را متوجه نشدم ! اگر آخرین ارسال ها مدنظرتان است که باید بگم شروع همکاری معاونت سیاسی از یک طرف و تحولات بسیار مهم جهانی و منطقه ای از طرف دیگر باعث شده است که تیتر سایت کمی به سمت مطالب سیاسی متمایل بشه که نقدتان با این فرض ، درست ، بجا و سازنده است . ان شاء الله تعادل مطالب را بازمی گردانیم
   درباره قالب هم لطفا توضیح بدهید ! اصطلاحات شخصیت ، کلاسیک ، فیک قابل فهم نیستند . لطفا جزییات را بفرمایید
   باتشکر فراوان از نقد سازنده شما

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.