[وبلاگستان] نقدی بر مبانی پلورالیزم

[وبلاگستان] نقدی بر مبانی پلورالیزم

نقدی بر مبانی پلورالیزم

پلورالیزم از جمله مباحث جدید کلامی در حوزه دین شناسی است که در سالهای اخیر در کشور ما نیز پیرامون آن ترجمه تعمق، نقد و حتی چالشهایی رخ داده است. همچنین توسط برخی اندیشمندان معاصر، در جامعه علمی و دینی ما نیز انعکاس یافته، پلورالیزم (pluralism) یا کثرت گرایی که مطابق آن، تمام ایده ها و اندیشه های بشری و به ویژه ادیان بزرگ که توان، قابلیت و جاذبه همسانی داشته و جمعیتهای بزرگی را در شمار پیروان و گروندگان خود دارند، از حقانیت یکسانی برخوردارند. به نظر می رسد بررسی و توجه به زمینه های پیدایش این تفکر و صورتهای قابل تصور آن و نیز تعیین موارد قابل پذیرش و دفاع این دیدگاه و همچنین آنچه از مجموعه عقاید اسلامی می تواند بدیل و جایگزین صور غیر قابل قبول آن باشد، هنوز هم به رغم نوشته ها و نظراتی که در این موضوع، ابراز و اظهار شده، تازگی و حتی ضرورت خود را حفظ کرده است.

در این راستا، مقاله پیش رو پس از اشاره به معانی و مفهوم، تاریخچه و زمینه ها و علل پیدایش این تفکر، به تبیین محل نزاع پرداخته و از استناد به آیات قرآن و روایات اسلامی، غافل نشده است. در ادامه، برخی ادله آنان را نقل و سپس پاسخ داده ایم….

 برای مطالعه کامل این نوشته « نقدی بر مبانی پلورالیزم» به وبلاگ «حجت الاسلام و المسلمین امین ذوالفقاری» بروید

 

منبع نوشته:zolfaghari.alkazem.ir

درباره نویسنده

اگر انسان هایی که مامور به ایجاد تحول در تاریخ هستند از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند ، دیگر تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد . @ شهید آوینی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.