گزارش؛عصر عاشورای محرم الحرام ۱۴۳۷

گزارش؛عصر عاشورای محرم الحرام ۱۴۳۷

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم عصر عاشورا با مقتل خوانی حجت الاسلام و المسلین دسمی و مرثیه سرایی حجت الاسلام والمسلمین حیادر و برادر ثامری برگزار گردید

توصیه حجت الاسلام و المسلین دسمی به متولیان مراسمات اباعبدلله، قبل از مقتل خوانی:

این توسلات واین عزاداری ها و این گرامیداشت ماتم سید و سالار شهیدان در هر سال و به صورت ویژه در ماه محرم و صفر و در طول سالم عموما ،به صورت فریضه ای است که ما انجام میدهیم برای اثار و برکات ان؛ حال این اثار هم میتواند دنیوی و هم اخروی باشند.

این مراسمات را درایام محرم و صفر ما به سان فریضه ای است برگردن خود، که ان را انجام میدهیم به خاطر اثار ان. ما دایما با این اشک ریختن ها وسینه زنی ها و توسلات، دایما با اباعبدلله عهد می بندیم که بر مسیر ایشان باشیم.

ما قریب به هزار و خرده ای سال مراسم عاشورا برگزار کرده ایم ولی عاشورای سال پنجاه و هفت یک عاشورای واقعی بود ، اون عاشورایی که امام حسین قصد انجامش را داشت که مقابله با طاغوت در جامعه اسلامی بود که این می شود ثمره عاشورا، این عاشورا دل امام حسین را شاد می کند. وقتی ایشان می بینند که عاشوراییان به صورت درست فلسفه عاشورا را درک کردند دل ایشان شاد می شود. وقتی که عاشورا دچار خرافه نشده باشد، وقتی که ملعبه و وسیله سرگرمی نشده باشد، وقتی که با رنگ و بو و شکل های مختلف موجب سخیف و سبک شدن دین نشده باشد ؛ که یک عده ای با کارهای سبک امثال قمه زنی موجب وهن دین می شوند وبا انجام این کار ها در جلوی عموم باعث می شوند که مردم فکر کنند این خط فکری و مشی دین است.

حتی بعضی از تعابیری که امام مسلمین ، مقام معظم رهبری که میفرمایند اینچنین است: “بعضی از این اشعار و توسلات رو که انسان می بیند متحیر می شود که چه بسا این ها یک سری القائاتی از سوی دشمن باشد که داریم اینجا بازی میخوریم و داریم در مجالس سید الشهدا انها را ترویج میدهیم.” مثلا ایا مسیله حضرت ابوالفضل این است که قدش چقدر بلند است یا ابروش چقدر کمان است؟ مسیله حضرت ابوالفضل این است؟ ابوالفضل یک توصیف ولایی دارد که می رود در حاشیه و مسایل ظاهری اصل قرار می گیرد.

یا در جای دیگر ایشان می گویند: “حدود نیم ساعت می گویند وای حسین وای حسین! این یعنی چی؟ این چه درسی دارد؟” چه استفاده ای دارد؟ یک وقت شما درسی را به عنوان شعر بیان میکنید، این ثواب دارد، نه اشعاری که با تفکر در انها به جایی نمیرسیم انگار که ما راضیی شدیم به ثواب، اقا چکار دارید چه می خواند بذار ثواب کنیم؛ ایا مسله فقط ثواب است؟ این میشود که اگر هدف فقط بردن حداقل ثواب باشد دیگر کسب شعور این فریضه از بین می رود. همیشه به فلسفه و هدف اعمالمان توجه کنیم نگذاریم مسایل عاطفی بر ما غالب شود.

حواسمان باشد به جای اینکه بخواهیم بیشتر اشک بگیریم از مخاطبمان ، هدفمان باید ایجاد یک شعور عمیق باشد، یک یاحسین گفتن با معرفت، “عارفا به حقه” زیارتشان کنیم.

جواب دادن به “هل من ناصرٍ ینصرنا” ی امام حسین گاهی به اینصورت است که برویم در میدان جنگ مانند  شهید حسونی نژاد ، گاهی به این صورت است که هل من ناصرٍ ینصر دیننا؟ است. ارزش های الهی که روی زمین مانده است را باید جمع کنیم و این لبیک شیعیان  یعنی لبیک به ولایت ، لبیک به نماز، لبیک به روزه و لبیک به تمام خوبی هاست.  

 

 • IMG_8637
 • IMG_8642
 • IMG_8656
 • IMG_8678
 • IMG_8692

درباره نویسنده

از لقمان پرسیدند ادب از که اموختی؟ . تفکری کرد و گفت: بر سر در تخت سلیمان نبی حک بکنید/ مقتدای همه ی با ادبان عباس است

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. خادم الحسین

  سلام ودرود بردلاورمردان عرصه ی جنگ سایبری،درود وافر بر افسران جنگ نرم ،خداخیرتون بده که واقعا زحمت میکشید ومیشه گفت یکی از موفق ترین معاونت های مجموعه هستید.
  خواهشی دارم وآن اینست که لطف کنید تمام مراسمات ودسته ی عزاداری عاشورا رو بصورت کامل منعکس کنید بطور مثال عکس دسته ی عراداری روز عاشورا گذاشته نشده.
  اجرتون با حضرت ارباب
  یاحسین علیه السلام

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.