10 خبر از تحولات سوريه

10 خبر از تحولات سوريه

منابع خبري از سخنراني تلويزيوني رئيس جمهوري سوريه تا چند روز آينده، انفجار در شهر ديرالزور اين كشور و برگزار كنفرانس مخالفان در هفته آينده و تحريم جديد آمريكا عليه بشار اسد خبر دادند.

به گزارش فارس، منابع خبري سوريه از سخنراني جديد بشار اسد تا چند روز آينده در تلويزيون رسمي اين كشور خبر دادند و اعلام كردند كه اين سخنراني شامل بسياري از مسائل خواهد شد.

1-چهارمين سخنراني بشار اسد در چهار ماه گذشته؛ از مارس گذشته كه ناآرامي در سوريه آغاز شده است، تاكنون بشار اسد سه بار براي مردم كشور خود سخنراني كرده و به تحولات اين كشور پرداخته است كه آخرين آن در دانشگاه دمشق و در ماه گذشته ميلادي صورت گرفت. روزنامه البناء لبنان خبر داد كه بشار اسد تا چند روز آينده در سخناني تلويزيوني درباره مسائل روز سوريه و تحولات اخير آن با مردم صحبت خواهد كرد.

2- ديدار امروز دبير كل جديد اتحاديه عرب با بشار اسد ؛ روزنامه‌هاي و رسانه‌هاي عربي امروز اعلام كردند كه نبيل العربي، اولين وزير خارجه مصر پس از انقلاب و دبير كل كنوني اتحاديه عرب در اولين سفر منطقه‌اي خود در اين مقام، امروز به سوريه سفر مي‌كند. اين منابع اعلام كردند كه العربي امروز وارد سوريه مي‌شود و در اين سفر با بشار اسد و وليد المعلم وزير خارجه سوريه ديدار مي‌كند و فردا پنجشنبه نيز راهي قطر مي‌شود. قرار است نبيل العربي پس از قطر به تركيه سفر كند.

3- انفجار در خط لوله نفت شهر ديرالزور ؛ منابع سوري (سيريا نيوز) از انفجار نيمه شب گذشته در خط لوله نفت شهر ديرالزور خبر دادند و اعلام كردند كه اين انفجار در منطقه الطيانة روي داده است. يك مقام مسئول در شركت نفت سوريه اعلام كرد كه اين حادثه ناشي از نقص فني بوده است و ساعت 3 بامداد حادثه كنترل شده است. در كنار اين اخبار، شايعاتي مطرح شد مبني بر اينكه اهالي يك فرد بازداشت شده در شهر الطيانه تهديد كرده بودند كه اگر فرد مورد نظر آنان آزاد نشود،‌ اقدام به منفجر كردن لوله نفت مي‌كنند.

4- تحريم جديد آمريكا عليه اسد و سوريه ؛ خبرگزاري فرانسه اعلام كرد كه مايكل پوزنر دستيار هيلاري كلينتون وزير امورخارجه آمريكا در امور حقوق بشر امروز در جلسه استماع كنگره خطاب به قانونگذاران آمريكا اعلام كرد: واشنگتن در حال بررسي تحريم‌هاي بيشتر عليه “بشار اسد” رئيس جمهوري سوريه و نزديكان وي است. ما تا كنون نيز اقداماتي را صورت داده‌ايم، اما به دنبال تحريم‌هاي بيشتر هستيم. آمريكا و اروپا هر يك به طور يكجانبه تاكنون يك بار مقامات و دولت سوريه از جمله شخص بشار اسد را تحريم كرده‌اند.

5- بازگشت تعداد ديگري از مردم پناه‌جوي سوريه به مرز تركيه ؛ پايگاه خبري سيريانيوز اعلام كرد كه 85 نفر ديگر از مردم ساكن دو اردوگاه بقشين و الريحانيه تركيه به محل زندگي خود در جسرالشغور بازگشتند. اين پايگاه خبري اعلام كرد كه اين افراد به دليل فعاليت گروه‌هاي مسلح در منطقه زندگي آنان و درگيري شدن با ارتش اين كشور به مرز تركيه پناه برده بودند.

6- معلم: مسئوليت آنچه مقابل سفارت آمريكا روي داد بر عهده ماست ؛ وليد معلم وزير خارجه سوريه امروز در سخناني با اشاره به تظاهرات مردمي مقابل سفارتخانه‌هاي آمريكا و فرانسه در دمشق در اعتراض به سفر بدون مجوز سفراي اين دو كشور به شهر حماة سوريه و حمايت آنان از معترضان و دخالت آشكار در امور داخلي سوريه، اعلام كرد: سوريه مسئوليت آنچه مقابل سفارتخانه‌اي آمريكا و فرانسه روي داد، بر عهده مي‌گيرد. در تظاهرات مذكور نيروهاي امنيتي سفارتخانه فرانسه دو جوان سوري را مورد ضرب و جرح قرار دادند و عوامل امنيتي سفارت آمريكا نيز به مردم گاز اشك‌آور شليك كرد. معلم همچنين اعلام كرد كه ارتباط وي با وزارت خارجه آمريكا قطع نشده است و شب گذشته تلفني با ويليام برنز معاون وزير خارجه آمريكا گفت‌وگو كرده است.

7- بيانيه شوراي امنيت در محكوميت دولت سوريه ؛ شوراي امنيت و بخصوص دولت فرانسه و آمريكا كه تاكنون در صدور قطعنامه عليه دولت سوريه درمانده و ناتوان مانده است، روز گذشته با صدور بيانيه‌اي، با شديدترين عبارات تظاهرات مردم دمشق مقابل دو سفارتخانه آمريكا و فرانسه در اين شهر را حمله تظاهرات‌كنندگان ناميد و آن را محكوم كرد. شوراي امنيت از مقامات دمشق درخواست كرد كه از تاسيسات و نهادهاي ديپلماتيك حمايت بيشتري به عمل بياورد.

8- كنفرانس معارضان سوريه در دمشق و تركيه؛ هيثم الصالح معروف به شيخ المعارضين سوريه در گفت‌وگويي با روزنامه الشرق الاوسط از برگزاري كنفرانس معارضان در دمشق و تركيه در روز شنبه آينده خبر داد. وي در حالي از تركيه مصاحبه مي‌كرد كه از صدور اجازه از طرف دولت سوريه براي او براي خروج از كشور ابراز تعجب كرده بود ولي در عين حال با شديدترين كلمات دولت سوريه را مورد حمله قرار داد.

9- مصاحبه قريب‌الوقوع بشار اسد با شبكه ال‌.بي.سي لبنان ؛ منابع سوري از موفقيت شبكه تلويزيوني LBC لبنان در كسب موافقت بشار اسد براي اجراي يك مصاحبه تلويزيوني خبر دادند و اعلام كردند كه اكنون مقدمات اين كار در حال انجام است. قرار است مجري معروف اين شبكه مرسيل غانم با بشار اسد مصاحبه كند.

10- بررسي قانون رسانه‌ها در كابينه سوريه ؛ كابينه دولت سوريه به رياست عادل سفر نخست وزير اين كشور پيش نويس قانون جديد رسانه‌ها را بررسي كرد. دكتر عدنان محمود وزير رسانه‌ها و مطبوعات سوريه در اين خصوص اعلام كرد كه در صورت تصويب اين قانون، اولين قانون رسانه‌ها و مطبوعات در سطح كشورهاي عربي از حيث شموليت و فراگيري است زيرا شامل رسانه‌هاي ديداري، شنيداري و چاپي مي‌شود. اصلاح قانون رسانه‌ها در كنار قانون انتخابات، احزاب و قانون اساسي از جمله اصلاحات وعده داده شده دولت سوريه در مدت زمان ناآرامي در اين كشور است.

درباره نویسنده

در راه معشوق ، هر زحمتی به یک معنا لذتی است ، در این راه فرماندهی از آن تو ست یا حسین ...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.