گزارش؛ شب دوم محرم ۱۴۳۷+نوا ونما

گزارش؛ شب دوم محرم ۱۴۳۷+نوا ونما

بسمه تعالی

مراسم شب دوم محرم ۱۴۳۷ با منبر عربی حجت الاسلام و المسلمین سواری و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین نیل ساز و مداحی برادر پیمان قلی پور برگزار شد.

چکیده سخنرانی :

همانگونه  که در صحبت های دیشب خدمت شما فرمودم این اولی و دومی طرز تفکر مردم را طوری تغییر دادند که علی-علیه السلام- و پسرانش نتوانستند خلیفه شوند و به نوعی فرهنگ سازی کردند، و در اخر هم زهر خود را به امام علی ریختند و ایشان را عزادار کردند.

از جمله این کار ها ممنوع کردن نقل حدیث بر منبرها و کتابت انها بود و این حرف را به مردم القا کردند که “حسبنا کتاب الله”. این حرکت در زمان دومی با سخت گیری بیشتری همراه شد به طوری که در زمان دومی تمام احادیث و مکتوبات را به اتش کشیدند و یا حتی زمانی که دومی متوجه شد که زنان پیغمبر در سفرهایشان احادیث پیامبر را نقل می کنند ، ایشان را از سفر منع کرد و حتی اجازه رفتن به حج را به انها نمی داد؛ و یا اینکه یاران نزدیک پیامبر را برای اینکه احادیث رت بین مردم نقل نکنند در شهر حبس نمود و نمیگذاشت بیرون بروند.

از اثار این منع حدیث همین بس که اولین کتاب حدیث اهل سنت برای یک سده بعد از پیامبر می باشد.

از دیگر حرکات فرهنگ سازی این ها ممنوع المنبر کردن اشخاصی چون حضرت علی بود چونکه میدانستند اگر شخص والایی مثل ایشان علم اعلایش را دراختیار مردم قراربدهد همه جذب او خواهند شد این در حالی بود که به اشخاص تازه مسلمان بیسوادی مانند کعب الاحبار اجازه منبر می دانند.

در تاریخ امده که روزی امام علی از کعب الاحبار که بالای منبر بود پرسید: خداوند فبل از اینکه عرش خود را بیافریند روی چه چیزی نشسته بود؟ جواب داد که روی سنگی در بین زمین و اسمان نشسته بود و دریاها را با اب دهان خویش بوجود می اورد، که پس از شنیدن این جواب امام علی از مجلس خارج شد ولی دومی به دنبال ایشان رفت که امام را برگرداند که امام با این شرط که باید بالای منبر بود حاضر به شرکت در مجلس شد پاسخ دادند که: مگر خداوند جسم دارد که روی تخته سنگی جا بشود یا اصلا بنشیند؟ این جسمی که روی تخته سنگی جاشده چطور با اب دهانش دریاها را می آفریند؟ اگر اینطور بود ما سه قدیم زمانی بالذات داشتیم، خداوند اصلا مجرد تام است و مکان و زمان ندارد.

با اینگونه رفتارها عملیات تحمیق را روی مردم انجام می دادند که نتیجه ی ان این شد که حتی وقتی امام علی هم  حکومت را بدست گرفت و میتوانست علوم خود را در اختیار مردم قرار دهد، اصلا پتانسیل مردم در حد درک ایشان نبود به طوری که سوالاتی مثل اینکه “چند عدد مو در سر دارم” را می پرسیدند.

این فرهنگ سازی ها را طوری پایه ریزی کرده بودند که در ان حکومت بزرگ مسلمانان اصلا بعضی حضرت علی را نمیشناختند یا حتی نمیدانستند پیامبر پسرعمی داشته است. سخنانی همچون ” من کنت مولا و فهذه علی مولا” را نشنیده بودند و به همین دلیل بود که نتوانستند حتتی در دوران حکومت امام علی از ظرفیت ایشان استفاده کنند.

در این باره در تاریخ امده  یک بار که امیرالمومنین یربالای منبر نشسته بود شخصی از بین جمع ایستاد و گفت وای بر توکه بر بالای منبر در جای پیامبر می نشینی در حالی که اولی یک پله پایین تر از پیامبر و دومی یک پله پایین تر از اولی می نشست. امام در پاسخ به این شخص خاطره ای از روز فتح مکه را تعریف کردند که برای شکستن بت ها پیامبر به ن فرمود که بر شانه های من برو و بت ها را بشکن در حالی که ایشان میتوانستن بر شانه های من بروند و این کار را انجام دهند. جای من بر روی کتف و شانه پیامبر است، این منبر که جای خود را دارد، شما مرا نمیشناسید.

یا در باب فضایل حضرت علی در جایی از تاریخ امده زمانی که هرمزان فرمانده سپاه ایرانیان را دستگیر کردند دومی به او گفت یا ایمان بیاور یا سر تو را ازگردن قطع خواهم کرد اما او پاسخ داد که نه ایمان نمی اورم و زمانی که به او گفتند اخرین خواسته ات چیست؟ در جواب گفت سیرابم کنید ولی وقتی کاسه اب را برای او اوردند او زیر کاسه زد  و اب را ریخت در این زمان دومی گفت که سرش را قطع کنید اما امام علی فرمورند که باید شرطش را انجام دهیم و سپس کاسه را برداشتند و اب را از روی زمین جمع کردند و به ایشان دادند این در صورتی بود که زمین انجا مثل هم اکنون سرامیک که نبود که بشود اب را راحت جمع کرد ، زمین انجا شن و ماسه بود که اب در ان فرو میرود که این حرکت امام علی کرامتی بود از ایشان. هرمزان پس از دیدن این کرامت جمله اشهد ان لا الله الا الله را به زبان اورد و مسلمان شد و تیدیل به انسانی زاهد شد و در اخر به دست عبیدالله فرزند دومی به شهادت رسید.

نوا:

روضه:

زمینه:

واحد:

دودمه:

شور:

روضه پایانی:

صحبت حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری درباره شهید حسونی زاده:

به روایت تصویر:

  • IMG_7854
  • IMG_7843
  • IMG_7844
  • IMG_7848

 

درباره نویسنده

چقدر زیباست کبوترای حرمت،چقدر زیباست گلدسته و حرمت،چقدر زیباست شهدای حرمت،مخصوصا شهدای رضویت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.