آیا رفع فیلتر فیس‌بوک قانونی است؟

آیا رفع فیلتر فیس‌بوک قانونی است؟
خیز آهسته برای یک تقاضای غیر قانونی

پس از گزارشی که در شماره 111، 9دی درباره حضور رسمی شهرداری تهران و پس از آن شرکت ایرانسل در شبکه اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک منتشر شد. چند هفته‌ای است که بحثهای زیادی بر سر حضور در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده صورت گرفته است. البته حضور افراد یا شرکت‌ها پیش از این نیز در شبکه‌های اجتماعی وجود داشت، اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، رسمیت یافتن این حضور از سوی مدیران این شبکه‌هاست که با ارسال ایمیلی رسمی از طرف آن شرکت صورت می پذیرد.
چند روز بعد از انتشار این مطلب، گردانندان سایت شخصی آیت الله هاشمی رفسنجانی در امری که بی‌مناسبت به نظر می رسید بنری تبلیغاتی را از سخنان چند ماه قبل وی با عنوان «فیس‌بوک پدیده مبارکی است» در بالای سایت درج کرد. حرکتی که با تیتر ابراز «ارادت» سایت هاشمی رفسنجانی به فیس‌بوک در خبرها منتشر شد.
این بنر به گزارش آرشیوی منتشره چند روز پیش این سایت با عنوان «نظر هاشمی درباره فیس‌بوک چیست؟» پیوند داده شده است و در آن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بیان دیدگاه‌های خود به ابزارهای نوین اطلاع‌رسانی پرداخته است.
این در حالی است که جمله «فیس‌بوک پدیده مبارکی است» هیچ‌گاه از عضو مجلس خبرگان رهبری ایفاد نشده است و او در خرداد۹۱ پدیده «انفجار اطلاعات» را یک پدیده مبارک دانسته بود و به‌صورت مشخص درباره شبکه اجتماعی فیس‌بوک گفته بود: امروز یک صفحه فیس بوک که هزینه‌ای برای مردم ندارد تبدیل به موضوع خبری در تمام تلویزیون‌ها و دستگاه‌های دنیا می‌شود.
این سایت به نقل از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: «امروز عصر انفجار اطلاعات است و این مهم‌ترین تفاوت شرایط زمانی برای انقلاب ما و انقلاب‌های امروز منطقه است. قیام ۱۵ خرداد را که مردم ما انجام داده‌‌اند و شهدای بسیاری داشت در دنیا بسیار کم مطرح شد. روزنامه‌های خارجی تنها چند کلمه‌ای و آن هم حرف‌های رژیم را می‌نوشتند اما اکنون وقتی یک خبرنگار به زندان می‌رود در کل دنیا پخش می‌شود. رسانه‌های آزاد و مخصوصاً سایت‌هایی که درگیر دولت نیستند گاهی هم با اغراق و بزرگ‌نمایی این موضوعات را مطرح می‌کنند. این گونه انفجار اطلاعات دیگر بسته نمی‌شود البته عوارض بدی هم دارد اما ما برخلاف عده‌ای که فکر می‌کنند این جریان‌ها خطرناک است فکر می‌کنیم این جریان به سعادت بشریت کمک می‌کند و چیز مبارکی در دنیاست. امروز یک صفحه فیس بوک که هزینه‌ای برای مردم ندارد تبدیل به موضوع خبری در تمام تلویزیون‌ها و دستگاه‌های دنیا می‌شود.» بازخوانی این نظرات اکبر هاشمی رفسنجانی بازتاب‌های زیادی در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی داشت و برخی از کارشناسان این موضوع را به سبب قرابت رئیس جمهور یازدهم با او، نشانه‌ای برای بازگشایی این شبکه اجتماعی در ایران دانسته‌اند. رسانه‌های بسیاری از جمله خبرگزاری فرانسه، «فرانس۲۴»، «بی. بی. سی»، «اوراسیا ریویو»، «دیلی‌استار» و «تایمز» این اظهارات را با تیتر «فیس‌بوک امری مبارک است» بازتاب دادند.

ظریف اولین وزیر فیس‌بوکی
بعد از این ابراز ارادت به ساحت فیس بوک وزیر خارجه جدید کشورمان اندکی پس از کسب رای اعتماد صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک را، دوباره فعال کرد.
محمدجواد ظریف، در صفحه خود در فیس بوک نوشت: با تشکر از لطف همه دوستان. به دنبال سؤال برخی از شما عزیزان، عرض می‌کنم که این صفحه توسط من و فرزندانم به‌روز می‌شود. روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی در مورد محمدجواد ظریف، صفحه فیس بوک او را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه انگلیسی نوشت: «دو هفته پس از معرفی ظریف به عنوان وزیر خارجه، این دیپلمات کارآزموده ۵۳ ساله، طرفداران زیادی را برای صفحه فیس بوک خود جذب کرده است. ظریف که نماینده سابق ایران در سازمان ملل بوده، چهار سال پیش به فیس بوک ملحق شد.» اما پس از محمدجواد ظریف، صفحه‌ای با نام اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز فعالیت‌های خود در این فضا را از سر گرفته‌ است.

پروژه ضدامنیتی «رفع فیلتر فیس‌بوک»
به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد ضد ارزشی و ضدایرانی مدیران فیس‌بوک، اصرار عجیب برخی سیاسیون بر لزوم رفع مسدودیت این سایت در داخل کشور، مشخص می‌کند که پروژه مشخصی در این زمینه مورد اقدام قرار گرفته و احتمالا رفع فیلتر فیس‌بوک، گام اولیه در اجرای آن خواهد بود؛ پروژه‌ای که با توجه به سابقه استفاده از این شبکه اجتماعی در جریان آشوب‌های خیابانی سال ۸۸، لزوم توجه ویژه مقامات امنیتی به این مسئله را گوشزد می‌کند. رجانیوز در تحلیلی در این باره نوشت: فارغ از اینکه آیا فعالیت در یک سایت اینترنتی که بنا به هر دلیلی در داخل کشور مسدود است و طبق قوانین، فعالیت در آن جرم محسوب می‌شود، از سوی یک مقام رسمی آن هم در جایگاه بالایی مانند وزارت امور خارجه قابل پذیرش است یا خیر، به نظر می‌رسد همزمانی این رویداد‌ها خبر از یک برنامه مدون می‌دهد. پیش از این نیز گزارش‌های متعددی در مورد صفحه‌های فیس‌بوک و توئیتر منصوب به روحانی منتشر شده بود و حالا فعالیت‌های مجازی وزیر خارجه جدید ایران مورد توجه قرار گرفته است.
یک سایت نزدیک به دولت یازدهم هم درباره این مسئله نوشته است: «هم اکنون فرزندان و دیگر اعضای خانواده بسیاری از مقامات کشوری و نیز برخی از مسئولان رده پایین‌تر و همچنین بسیاری از فعالان سیاسی و تقریبا اکثریت فعالان مطبوعاتی و همچنین بسیاری از چهره‌های شناخته شده دیگر حوزه‌ها، صفحاتی به نام خود در فیس‌بوک دارند که هر از گاهی برخی از آن‌ها در رسانه‌ها هم بازتاب پیدا می‌کند.»

هاشمی و ظریف جرمی مرتکب نشده‌اند؟
اما سایت «تابناک»، بعد از انتشار این گزارش در دفاع از سخنان هاشمی درباره فیس بوک و حضور رسمی ظریف در این شبکه نوشت: نشانه‌ تلاش در این زمینه، تحرک برخی وب‌سایت‌ها در تدارک یک سلسله حملات و آغاز پیاده‌سازی این حملات است که رفع فیلتر فیس بوک را «پروژه امنیتی» خوانده‌اند! اما به جز این ادعای ‌اثبات ناشدنی که احتمالاً در راستای واداشتن دولت به عقب نشینی از این ماجرا طرح شده، یک اتهام بزرگ نیز متوجه هاشمی و به ویژه ظریف شده که حضور رسمی در فیس‌بوک دارد و آن هم، غیرقانونی بودن این حضور است!
تابناک در ادامه آورده است: غول‌های رسانه‌ای جهان وابسته به آمریکا و اروپا به قدر کافی گفته‌هایی در راستای مصالح ایران را بایکوت و گفته‌های خلاف مصالح ایران را برجسته می‌کنند؛ بنابراین، برخی جریانات دیگر در راستای مصالح دشمن حرکت نکنند و مسئولان را از این رسانه بزرگ نیز محروم نسازند. حتی اگر راضی به دسترسی عموم مردم به فیس بوک نمی‌شویم، دست‌کم این ابزار دیپلماسی عمومی را از رئیس دستگاه دیپلماسی کشور نگیریم.

استبداد فیس بوکی
اما آنچه در گزارش تابناک مغفول مانده این است که فیس‌بوک و دیگر ابزار رسانه های فضای مجازی خیلی بیشتر و بهتر مورد بهره برداری سران استکبار هستند که بخشی از آن در افشاگری‌های اسنودن مشهود است. اما اخیراً بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد که گويا مسئولان و دست اندرکاران سايت اجتماعي فيس‌بوک تحمل ديدن تصوير حضرت آيت الله سيد علي خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي ايران و يا پرچم حزب الله به عنوان نماد اين حزب را ندارند. از همين رو اخيرا تعداد زيادي از صفحاتي که عکس‌هاي حضرت آيت الله خامنه اي يا پرچم حزب الله در آن وجود داشته را فيلتر کرده است.
به گزارش شيعه آنلاين،‌ نکته قابل توجه اين است که بر اساس تصميم مسئولان فيس بوک، مهم نيست که عکس گذاشته شده از رهبر انقلاب اسلامي ايران يا پرچم حزب الله جديد باشد يا قديمي. يعني حتي اگر در آرشيو يکي از صفحات فيس بوک چنين عکسي گذاشته شود، توسط فيس‌بوک بسته خواهد شد. و در آخرین اقدام صفحه ای که به شکل غیر رسمی منسوب به رهبر انقلاب بود را با بيش از 100 هزار پسند (لايک) طي چند روز اخير بسته در حالي که اين صفحه هيچ مطلب غير قانوني – طبق قوانين فيس‌بوک – منتشر نکرده بود.

موج بی ساحل
این موج توجه به شبکه اجتماعی فیس بوک چنان سریع به راه افتاد که گویی یکی از رسانه های اصلی جریان پیروز انتخابات که بی دلیل توقیف شده است؛ دوباره باید آغاز به کار کند. راه اندازی کمپین درخواست از روحانی برای رفع فیلتر فیس بوک نیز بخشی از این پازل است. در همین حال اخیراً پایگاه خبری «تدبیر۲۴» که به نظر می‌رسد از سایت‌های نزدیک به دولت یازدهم باشد، با انتشار خبری مدعی شد که شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» به‌زودی رفع فیلتر خواهد شد.
این سایت خبری نشانه‌های این ادعا را بازخوانی نظرات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون فیس‌بوک در سایت شخصی و حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور دانسته است. بر اساس بند ۳- و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای، «تبلیغ تارنماهای فیلتر شده» جرم محسوب شده و بایستی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد و بر اساس بند ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۱۳۸۸، خرید و فروش، انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ جرم است.

منبع : 9دی

درباره نویسنده

یک روز این دنیا سراسر می شود زهرا ...

مطالب مرتبط

4 نظر

    1. بصیرت

     سلام دوستان خوبم
     فیس بوک همانند چاقو هستش که میتونید با چاقو ادم بکشید که این کار دور از انسانیت هست و هم میتونید با ان میوه بخورید یعنی دو جنبه منفی و مثبت دارد که این بستگی به فرد دارد که چگونه از ابزار اینترنت استفاده کند
     در کتاب شهید مطهری هم ذکر شده است که تقوا این نیست که در خانه بمانیم چون بیرون از خانه گناه میکنیم
     سوال بنده این است که با فیلتر کردن ایا جلوی استفاده از فیس بوک در ایران گرفته شده؟
     بنابراین فیلتر کردن فیس بوک کار اشتباهی هست چرا؟!
     چون امروز خرید فیلتر شکن همانند خرید آدامس از سوپرمارکت هست و بجای این همه هزینه که کارمندان برای فیلتر کردن فیس بوک انجام میدهند بیایند فرهنگ درست استفاده از فیس بوک را به مردم ترویج کنند
     طبع انسان ها اینگونه است که هرچه ان را از چیزی منع کنی علاقه زیادی نسبت به ان پیدا میکند
     وظیفه بنده بود که با بصیرت به این موضوع نگاه کنید
     بصیرت , بصیرت …
     امید وارم این مطلب را به اشتراک بگذارید/تشکر

     پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.