گزارش ؛ فاطمیه اول شب اول

گزارش ؛ فاطمیه اول شب اول

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم شب اول فاطمیه اول با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دوالفقاری و مداحی حاج عباس کربلایی برگزار شد.

چکیده سخنرانی :

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَا سَلْمَانُ مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَهَ ابْنَتِی فَهُوَ فِی الْجَنَّهِ مَعِی وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِی النَّارِ یَا سَلْمَانُ حُبُّ فَاطِمَهَ یَنْفَعُ فِی مِائَهِ مَوْطِنٍ أَیْسَرُ تِلْکَ الْمَوَاطِنِ الْمَوْتُ وَ…

از سلمان فارسی روایت شده که رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: ای سلمان هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد با من در بهشت است و کسی که در دل کینه او را داشته باشد در آتش جهنم است. سلمان! دوستی فاطمه (علیهاالسلام) در صد جا سودمند است که آسانترین آن مواضع: مرگ، قبر، میزان، در محشر، در پل صراط، و هنگام محاسبه اعمال است. هر کس دخترم فاطمه از او راضی باشد من از او راضیم و هر کس من از او راضی باشم خدا از او راضی خواهد بود.

 مقوله حب و محبت مراتب مختلفی دارد . آیت الله مصباح یزدی (حفظه الله) در کتاب جرعه ای از زلال کوثر ، برای محبت سه مرتبه و جایگاه بر شمرده اند ، که هر مرتبه شرایط و اسفاده های لازم به خود را دارد .

مرتبه اول اینکه محب دوست دارد همواره در کنار محبوب خویش باشد . این مرتبه بوسیله ایجاد رابطه حاصل می شود و کارکرد آن هم جواری و در کنار محبوب بودن می باشد .

مرتبه دوم ، اطاعت پذیری از محبوب می باشد ، که اگر بخواهیم درباره اهل بیت سخن را باز کنیم مطالعه آثار آنان و مسئله تشرف و زیارت را می توان مقدمه ای بر اطاعت پذیری از آنان دانست

مرتبه سوم از اطاعت پذیری بالا تر و فرا تر است . چرا بالاتر ؟ چون اطاعت یک چیز مزیق و محدود است اما این مرتبه جایی است که از اطاعت هم گذر می کند ، جایی که پای جان ، مال و اذات شخصی در میان می آید .

مامون رقّى (که یکى از دوستان امام جعفر صادق علیه السلام است ) حکایت می‌کند:
در منزل آن حضرت بودم که شخصى به نام سهل بن حسن خراسانى وارد شد و سلام کرد و پس از آن که نشست، با حالت اعتراض به حضرت اظهار داشت: یاابن رسول اللّه! شما بیش از حدّ عطوفت و مهربانى دارید، شما اهل بیت امامت و ولایت هستید، چه چیز مانع شده است که قیام نمى کنید و حقّ خود را از غاصبین و ظالمین باز پس نمى گیرید، با این که بیش از یک صد هزار شمشیر زن آماده جهاد و فداکارى در رکاب شما هستند؟ !
امام صادق علیه السلام فرمود: آرام باش، خدا حقّ تو را نگه دارد و سپس به یکى از پیش خدمتان خود فرمود: تنور را آتش کن.
همین که آتش تنور روشن شد و شعله هاى آتش زبانه کشید، امام علیه السلام به آن شخص خراسانى خطاب کرد: برخیز و برو داخل تنور آتش ‍ بنشین.
سهل خراسانى گفت: اى سرور و مولایم! مرا در آتش، عذاب مگردان و مرا مورد عفو و بخشش خویش قرار بده، خداوند شما را مورد رحمت واسعه خویش قرار دهد.
در همین لحظات شخص دیگرى به نام هارون مکّى – در حالى که کفش هاى خود را به دست گرفته بود – وارد شد و سلام کرد.
حضرت امام صادق سلام اللّه علیه، پس از جواب سلام، به او فرمود: اى هارون! کفش هایت را زمین بگذار و حرکت کن برو درون تنور آتش و بنشین.
هارون مکّى کفش هاى خود را بر زمین نهاد و بدون چون و چرا و بهانه اى، داخل تنور رفت و در میان شعله هاى آتش نشست.
آن گاه امام علیه السلام با سهل خراسانى مشغول مذاکره و صحبت شد و پیرامون وضعیّت فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى و دیگر جوانب شهر و مردم خراسان مطالبى را مطرح نمود مثل آن که مدّت‌ها در خراسان بوده و تازه از آن جا آمده است.
پس از گذشت ساعتى، حضرت فرمود: اى سهل! بلند شو، برو ببین در تنور چه خبر است.
همین که سهل کنار تنور آمد، دید هارون مکّى چهار زانو روى آتش‌ها نشسته است، پس از آن امام علیه السلام به هارون اشاره نمود و فرمود: بلند شو بیا؛ و هارون هم از تنور بیرون آمد.
بعد از آن، حضرت خطاب به سهل خراسانى کرد و اظهار داشت: در خراسان شما چند نفر مخلص مانند این شخص – هارون که مطیع ما مى باشد – پیدا مى شود؟
سهل پاسخ داد: هیچ، نه به خدا سوگند! حتّى یک نفر هم این چنین وجود ندارد.
امام جعفر صادق علیه السلام فرمود: اى سهل! ما خود مى دانیم که در چه زمانى خروج و قیام نمائیم؛ و آن زمان موقعى خواهد بود، که حدّاقلّ پنج نفر هم دست، مطیع و مخلص ما یافت شوند، در ضمن بدان که ما خود آگاه به تمام آن مسائل بوده و هستیم.

در کتاب انسان ۲۵۰ ساله که شامل بیانات مقام معظم رهبری درباره اهل بیت عصمت و طهارت می باشد ، برای حضرت زهرا (س) سه بعد را ذکر کرده اند:

اول : بعد فردی و کثر عبادت

دوم : تربیت خانواده ای شایسته توسط حضرت زهرا(س)

سوم : بعد سیاسی و بصیرتی حضرت (س)

 

نوا:

 سخنرانی – حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری

 روضه – حاج عباس کربلایی

 مداحی – حاج عباس کربلایی


 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.