گزارش؛ شب هفتم محرم ۱۴۳۷

گزارش؛ شب هفتم محرم ۱۴۳۷

بسم رب الحسین

مراسم شب هفتم محرم الحرام با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دسمی ، روضه عربی حجت الاسلام سواری و مرثیه سرایی برارد نصرالهی برگزار گردید .

چکیده سخنرانی :

انچه که هدف ماست از عزاداری دراین شب ها ، فهمیدن فلسفه حرمت امام حسین-علیه السلام- است.

این که ایشان می گویند من برای اصلاح دین مردم و امت جدم حرکت می کنم و جملاتی از این قبیل همه فلسفه حرکت ایشان می باشد.

روایتی است که ” اسلام بر پنج چیز استوار است، نماز ، زکات ، حج ، روزه  و ولایت و ولایت از بقیه مهم تر می باشد” حالا اینکه نماز با دست بسته باشد یا باز، فرقی نمی کند مهم انجام اصل این ها است.

در جایی دیگر ضراره در ادامه این روایت از امام صادق پرسیدند کدام یک از بقیه مهم تر است که امام می فرمایند: ولایت روح بقیه است و در ادامه می فرمایند: اگر کسی همه عمرش را روزه باشد و همه شبش را عبادت کند و هرچه دارد را صدقه دهد و هرسال هم به حج برود اما اگر ولایت نداشته باشد و نتواند اعمالش را از ولی خود بگیرد، این شخص در فردای قیامت هیچ حقی را نمی تواند از خداوند مطالبه کند؛ و در اخر فرمودند که این چنین شخصی مومن محسوب نمی شود. پس رابطه چنین فردی با خداوند چه می شود؟ ” الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النور..” این ها اصلا از محدوده ولایت خداوند خارج شده اند. حالا این مومنان چه کسانی هستند؟

در روایتی دیگر امده: وقتی که در مقابل عزمت خدا قرار می گیرند قلب هایشان خاشع می شود و وقتی با ایات خدا روبرو می شوند ایمانشان زیاد می شوند، تمام دلگرمی انان خداست و از هیچ قدرتی جز او نمیترسند ، نماز را اقامه می کنند و به پا می دارند و نه فط اینکه نماز می خوانند، از هرچه خدا به انها داده است انفاق می کنند و این رزق هرچیزی می تواند باشد مثل مال و علم و زبان و.. .

ایمان حقیقی، ایمانی است که هم جاذبه ای داشته باشد و هم دافعه ای.

همه ی ما یقین داریم که یک بدن مرده هیچ کاری نمی تواند ولی چرا اکثرا حاضر نیستند که یک شب را با یک جسد در کنار هم بگذرانند؟ به خاطر این است که ایمان نداریم به این علم خود. اگر علم به ایمان و ایمان هم به عمل برسد انگاه به ولایت حقیقی رسیده ایم.

در زمان بنی امیه اجازه دادند که مردم به دین اسلام علم پیدا کنند اما نگذاشتند مردم به قست کفر علم پیدا کنند زیرا اگر زمانی خواستند مسیر مردم را منحرف کنند دیگر مردم توان تشخیص بدی را نداشتند و همه ی اعمال خود حتی بدترین انها را در راستای دین می دانستند.   

 

نما

  • IMG_8206
  • IMG_8201
  • IMG_8194
  • IMG_8176
  • IMG_8175
  • IMG_8168

نوا

      روضه عربی - حجت الاسلام سواری - حجت الاسلام سواری

      روضه عربی - محرم ۱۴۳۷ - شب هفتم - حجت الاسلام سواری

      سخنرانی - حجت الاسلام و المسلمین دسمی - حجت الاسلام و المسلمین دسمی

      سخنرانی - محرم ۱۴۳۷ - شب هفتم - حجت الاسلام و المسلمین دسمی

      روضه - برادر نصرالهی - برادر نصرالهی

      روضه - محرم ۱۴۳۷ - شب هفتم - برادر نصرالهی

      مداحی - برادر نصرالهی - برادر نصرالهی

      مداحی - محرم ۱۴۳۷ - شب هفتم - برادر نصرالهی

درباره نویسنده

از لقمان پرسیدند ادب از که اموختی؟ . تفکری کرد و گفت: بر سر در تخت سلیمان نبی حک بکنید/ مقتدای همه ی با ادبان عباس است

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.