گزارش ؛ مراسم شب چهارم محرم + فیلم

گزارش ؛ مراسم شب چهارم محرم  + فیلم

بسمه تعالی

مراسم شب چهارم محرم با منبر عربی حجت الاسلام حیادر و منبر فارسی حجت الاسلام و المسلمین حاجتی و مداحی حجت الاسلام شحیطاط برگزار شد.

چکیده منبر :

یکی از نکات مهم در قیام ماما حسین یاران حضرت سیدالشهدا هستند و اگر خواستید درباره یک موضوع عاشورایی تحقیق و پژوهش و مورد مطالعه قرار دهید این مبحث بسایر خوب و پر برکت است و ثمرات زیادی دارد

تعداد مشهور یاران ابا عبدالله در کربلا ۷۲ نفر است اما تعداد های دیگری نیز در تاریخ و کتب منقول است .

امام در شب عاشورا اذن ترک به یاران دادند تا خبیثی بین طیبین نماند و روز عاشورا طیبی میان خبیثان نماند .

مسئله یاران اباعبد الله در عقل وجان روح آدمی تاثیر گذار است و انسان اگر درست به تحلیل و به کار بستن آن اهتمام ورزد خود را در زمره یاران امام حسین خواهد یافت .

نقل شده کسی که این خاندان را یاری دهد برای هر قدمی که بر می دارد هزاران قدم برای وی بر می دارند .

شخصی به نام یونس بن یعقوب که از ازصحاب امام صادق ، امام کاظم و امام رضا علیهم السلام بوده هنگامیکه فوت کرد امام رضا به اصحاب خود در مدینه دستور داد وی را در بقیع کنار بنی هاشم دفن کنند وقتی به نگهبان بقیع وارد شدند وی اجازه نداد و گفت فقط اهل مدینه حق دفن در اینجا را دارند و یونس اهل عراق است پس از ابلاغ پیام امام رضا موافقت کرد که پس از دفن وی نگهبان بقیع پرده از یک سر بر می دارد و می گوید سریر پیامبر ( تخته چوبی که جسم مبارک پیامبر رویش غسل داده شده ) نزد من بود و شب قبل از فوت هر یک از سادات این سریر به صدار در می آید و روزی که یونس بن یعقوب را آوردند این سریر شب قبل به صدا در آمده بود .

جمله ی هل من ناصر اباعبد الله مخصوص روز عاشورا نبود بلکه در طول تاریخ طنین انداز است برای مثال مجاهدانی که در نقاط  در حال مبارزه با گروهک های تکفیری وسلفی هستند ، لبیک گویان اباعبدالله می باشند در عصر حاضر .

در جنگ جمل پس از پیروزی سپاه حضرت امیر فردی نزد ایشان آمد و گفت دوست داشتم برادرم اینجا بود و شاهد پیروزی شما می شد حضرت به او فرمود : آیا دل او با ما و همراه ما بوده ؟ گفت: آری حضرت در جواب فرمودند : پس بدان که او امروز در میان ما شمشیر زده است .

نقل دیگری از حضرت امیر است مه فرمودند در جمل کسانی با ما شمشیر زند که هنوز به دنیا نیامده اند . گاهی  اوقات چیزهایی قابل بررسی با ذهن و عقل نیست بلکه شهودی است ، باید دید .

امام حسن (ع) می فرمایند : اگر کسی ما را به دل ، زبان و دست مارا یاری دهد در روز قیامت هم جوار ماست .

منبر عربی:

منبر فارسی:

 

  • IMG_1547
  • IMG_1558
  • IMG_1559
  • IMG_1560
  • IMG_1579
  • IMG_1620
  • IMG_1639

درباره نویسنده

چقدر زیباست کبوترای حرمت،چقدر زیباست گلدسته و حرمت،چقدر زیباست شهدای حرمت،مخصوصا شهدای رضویت.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.