گزارش ؛ مراسم شب ششم محرم

گزارش ؛ مراسم شب ششم محرم

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم شب ششم محرم با منبر عربی حجت الاسلام حیادر و منبر فارسی حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری و مداحی برادر نصرالهی برگزار شد.

چکیده منبر:

شب گذشته عرض شد یکی از مولفه های سبک زندگی حسینی عزت و کرامت نفس است، عرض کردیم که این مولفه پایه و اساس امر تربیت و اخلاق اسلامی می باشد.

راه کار عملیاتی عزت نفس چیست ؟

مسإله این است که بتوانیم این اقدام را در دو مرحله انجام دهیم:

اول اینکه جایگاه و حقیقت انسان را بازشناسیم در روایت شریف داریم “من عرف نفسه فقد عرف ربه” و این پله را برخی پایه و بنای مرحله دوم می دانند.

اول باید علم حاصل کنیم و باید بدانیم چه کسی و چه جایگاهی داریم در عالم از موترد این علم چند مورد را بر میشماریم

اول خلافت الله در زمین «انی جاعل فی الارض خلیفه» (سوره بقره ایه ۳۰ ) انسان یک وجود دو بعدی است ، بعدی روحانی و بعدی مادی در ادامه ایه ملایک که عرض می دارند” ایا کسی را می خواهید قرارا دهید که ظلم روا دارد” این کلم ملایکه ناظر به بعد مادی او بوده و خداوند در ادامه فرمود من چیزی را می دانم که شما نمی دانید.

ایه ای دیگر می فرمادی”و علم الادم الاسما کله” در تفاسیر شیعه این ایه ناظر به اهل بیت عصمت و طهارت است. در ایه ضمیر هم مربوط به ذوی الرواح است و ناظر به وجود نازنین انوار خمسه می شود ومنظور تشرف ادم به محضر اهل بیت علیه السلام- است

پله دوم عقیده و ایمان است و این امر حاصل می شود با طی صراط مستقیم و انجام واجبا تو ترک محرمات ، دیگر نسخات قبول نیستند ، انجام مستحب و ترک مکروه کمک کننده این مسیر هستند مطالعه افراد دارای جایکاه و مقام راهی را جر این مسیر به ما نشان نمیدهد. این افراد از ذکر و انجام مستحب به این مقامات نرسیده اند بلکه ترک حرام کرده اند.

امام علی -علیه السلام- : فعل مستحبی که به واجب ضرر بزند رشد دهنده نیست و تقرب نمی اورد.

کم لطفی است اگر بخواهیم واقعه عاشورا را تاریخی ببینیم ، شهید مطهری می فرمایند: عاشورا یک مکتب است یک نیم روز معمولی نیست ، کتابی است که دو ورق دارد:

۱-  تاریک و ظلمانی- یزیدیان

۲-  سفید و نورانی سیدالشهدا و اصحاب ایشان

ما از قسم دوم کم گفتیم مسأله مورد توجه رهبری سبک زندگی حسینی میباشد.

یکی از دستورات عاشورا موضوع عزت وکرامت نفس است که حضرت در فرمایشا تانرا به عنوان قانون بیان می کنند”مثل منی با مثل یزید بیعت نمی کند”

نیل کردن به کرامت انسانی انجام واجبات و ترک محرمات است که مصداق این نکته وجود حضرت سیدالشهدا که با قیام خود این موضوع را به ما نشان دادند.

نکته دیگر علامت کرامت نفس است که علامت ان بصیرت و روشن گری است. اگر کسی بصیرت داشت و باطل را از حق تشخیص داد و میداند که چه باید بکند چه نکند ، دارای علامت عزت نفس است.

یکی از انحرافات جامعه اکنون ما این است که مخالفین نظام را اصحاب سید الشهدا من الجمله حر قلمداد می کنیم. در استانه محرم اقرادی امر به معروف را به سخره بگیرند و مصادیقش را عوض کنند ، این نیز انحراف است.

انحراف دیگر قد علم کردن برخی افراد به ظاهر عالم مقابل کلام رهبری است.

منبر عربی – حجت الاسلام حیادر :

منبر فارسی – حجت الاسلام والمسلیمن ذوالفقاری :

روضه – برادر نصر الهی :

تک – برادر نصر الهی :

واحد سنگین – برادر نصرالهی :

واحد تند – برادر نصرالهی :

شور – برادر نصرالهی :

شور – حجت الاسلام عگیری :

 • IMG_4600
 • IMG_4609
 • IMG_4611
 • IMG_4612
 • IMG_4615

درباره نویسنده

اگر انسان هایی که مامور به ایجاد تحول در تاریخ هستند از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند ، دیگر تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد . @ شهید آوینی

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. العبد الصالح

  سلام العلیکم
  خدا قوت برادرا
  اقا اگه تو سایت قراره که فقط اخبار مسجد زده بشه پ چرا دوباره پایین یه قسمت به عنوان اخبار مسجد دارین همون اخبار بالا دوباره پایین هم میان این موازی کاری نیست؟

  پاسخ
 2. یک نفر طلبه

  سلام علیکم
  خداقوت
  سایت مسجد داره روز به روز قوی تر و شایسته تر میشه.
  آجرکم الله…

  پاسخ
  1. مصطفی اسدی

   علیکم السلام
   ممنون از لطفتون
   ان شاء الله با همکاری شما و سایر دوستان بهتر از این خواهد شد .
   این ها همه زحمات بزرگوارانی است که قبلا برای این کار زحمت کشیده اند .
   و من الله توفیق

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.