گزارش ؛ مراسم شب هفتم محرم + فیلم

گزارش ؛ مراسم شب هفتم محرم + فیلم

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم شب هفتم محرم با منبر عربی حجت الاسلام حیادر و منبر فارسی حجت الاسلام و المسلمین دسمی و مداحی حاج عباس کربلایی برگزار شد.

چکیده منبر:

روزی فردی بادیه نشین نزد امام حسین-علیه السلام- امد و گفت : قرض بزرگی دارم دیدم تنها جایی که دارم بروم، در خانه شما است زیرا اهل جود وسخا هستید .امام فرمودند : من از شما چند سوال می پرسم و منوط به پاسخ شما ، حاجتتان را براورده می کنم.(در همین نوع کمک کردن حضرت سری وجود دارد؛ پیامبر-صلی الله علیه و اله- فرمودند: “به هر کسی به اندازه معرفت ان شخص کمک کن”)

سوال اول:بهترین عمل چیست؟ جواب داد، ایمان به خدای متعال که حضرت فرمودند بلی درست است(که همین مسأله ایمان به خدا موضوع بحث امشب ما است)

سوال دوم: چه چیزی مردم را ازهلاک نجات می دهد؟ جواب داد توکل به خدا که حضرت فرمودند بله درست است.

سوال سوم:زینت انسان در چیست؟ به علمی که به ان عمل میکند که اینبار حضرت فرمودند اگر چنین علمی نداشت؟مالی داشته باشد که با جوانمردی و سخا با ان برخورد کند در ادامه حضرت فرمودند اگر چنین مالی هم نداشت چه کند؟حداقل فقری داشته باشد توام با شکیبایی وحلم. انسان فقیر با شکیبا مثل ان عالمی است که به علمش عمل می کند یا ان ثروتمندی که جوانمرد است. در ادامه حضرت فرمودند که اگر این را هم نداشت چه کند؟ بهتر است یک صاعقه به او بزند و او را ازبین ببرد.

مسأله ای که در این قضیه به ان اشاره شده است این است که ایمان به خدا افضل اعمال است.تمام مشکلاتی که ازابتدا تا اکنون برای بشر اتفاق افتاده به خاط این است که این ایمان به خدا در قلوب مردم وارد نشده است، نشانه اینام این است که شخص به ان عمل کند.«یا اًیهاً اَلَذینَ امنوا، آمِنوا». این باور و عمل گاهی اوقات با ریاضت فکری و تعمق بدست می اید. حضرت علی علیه السلام-در حکمت ۳۱ نهح البلاغه ایمان را اینگونه تعریف می نمایند: ایمان بر چهار ستون برقرار است: صبر، یقین، عدل و جهاد. بعد حضرت برای هر ستون چهار شعبه تعریف می نمایند؛

صبر: شوق،شفق،زهد و ترقب که در ادامه حضرت این چهار شعبه را تفسیر می نمایند:

شوق: کسی که مشتاق بهشت است ، کسی که به وعده های الهی و نعمت هایش شوق وباور دارد به سمت شهوت رانی نمی رود اگر می خواهید شهوت را کنترل کنید اعم از حلال و حرام یا هر نوع شهوت دیگر ، راهش ایجاد اشتیاق به بهشت است. نکته تربیتی این مسأله این است برخی افراد فکر می کنند راه کنترل شهوت گفتن از جهنم و عذاب است که اینجا خلاف است کلا انسان باید برای گدشتن از یک مسأله به چیز پایدارتری دل ببندد.

نکته دوم: حضرت در ادامه می فرمایند:اگر کسی را دیدید که دارد مرتب حرام می شود و بدان الوده شده است باید ان را از اتش ترساند، کسی گناه می کند که اتش و جهنم را باور ندارد و به ان ایمان ندارد ممکن است درباره ان خوانده باشد یا شننیده باشد ولی به ان باور ندارد، پس دلیل گناه کردن خوف از اتش نداشتن است.

زهد: یعنی این که نسبت به دنیا بی رغبت باشد. اگر کسی مثل امام حسین-علیه السلام- مصیبتی به حجم کربلا تحمل می کند به این دلیل است که تا اخرین مرحله زهد را طی کرده است.به هر مقدار نسبت به دنیا زهد داشته باشیم استانه تحمل ما نیز با ان رابطه دارد. اگر کسی می خواهد ایمانی وسیع داشته باشد باید زهد خود را در نظر قرار دهد بدین معنا که از دل بستن به دنیا و رغبت داشتن به در حذر باشد.

ترقب: دلیل کار خیر، منتظر مر گ بودن است ، این واقعا تفسیر عجیب و خارق العاده ای از مرگ است. معنای این حرف دعا برای زودتر مردن نیست؛ بدین معنا است که من منتظر مرحله ای واقعی و حقیقی در زندگی خود هستم که خود را باید برای ان اماده کنیم؛ مرحله ای است موازی با مراحل زندگی که ممکن است هر لحظه به خواست خدا فرارسد و ما به اندازه ای که منتظر مرگ هستیم ایمان داریم.

امام خامنه ای فرمودند:” دشمن می خواهد دستگاه محاسباتی ما را بهم بزند” اهمیت این قضیه انجا مشخص می شود که سید الشهدا با همین نوع محاسبات معنوی وارد چنین میدانی شدند.

 

منبر عربی – حجت الاسلام حیادر :

منبر فارسی – حجت الاسلام والمسلیمن دسمی :

روضه- حاج عباس نبگان:

زمینه-حاج عباس نبگان:

واحد سنگین-حاج عباس نبگان:

واحد تند-حاچ عباس نبگان:

دم و نوا-حاج عباس نبگان:

شور-حاج عباس نبگان:

چهار ضرب پایانی-حاج عباس نبگان:

 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۸۵۶۱۳
 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۹۰۸۴۵
 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۹۰۵۲۶
 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۹۱۰۰۶
 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۹۱۰۲۲
 • ۲۰۱۴۱۰۳۱_۱۹۰۹۱۴

درباره نویسنده

اگر انسان هایی که مامور به ایجاد تحول در تاریخ هستند از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند ، دیگر تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد . @ شهید آوینی

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. بسیجی

  سلام علیکم
  انشاالله امام زمان از شما راضی باشند.
  وقتی امام جماعت مسجد که شما به عنوان نوعی نماینده رهبر یااصلا رهبر مجموعه در مجموعه اون رو قبول دارید و به عدالتش هم شک ندارید یه نکته ای را در باره برخی از الفاظ در مرثیه ها بیان می کنند، چرا همان شب بعد باید مداح عزیزبرخلاف همان نکته عمل کند ؟
  نمی شود به مداح گرانقدر گوشزد کرد؟
  انشالله همه مطیع امر رهبری و زیر سایه امام زمان باشیم

  پاسخ
  1. مصطفی اسدی

   علیکم السلام
   وَ قَالَ علی علیه السلام مَا أَکْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَارَ .
   عبرت ها چقدر فراوانند و عبرت پذیران چه اندک !
   دقیقا نمی دونم کدوم شب رو می فرمایید ولی اطلاع دارم مسئول مراسمات به یکی از مداح ها گوشزد کردند .
   ارتباط مستقیم http://www.alkazem.ir/contact
   و من الله توفیق

   پاسخ
 2. محمد

  سلام خسته نباشید
  وقتی رو محل دانلود کلیک کنیم مداحی پخش میشه اما دانلود نمیشه. چه کنیم؟

  پاسخ
  1. مصطفی اسدی

   علیکم السلام
   اگر بر خود نام آن قسمت صوت کلیک می کنید و بجای دانلود به صفحه خالی که فقط یک پلیر دارد می روید و دانلود شروع نمی شود ، اشکال از مرورگر شماست توصیه این است که یک برنامه مدیریت دانلود نصب کنید .

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.