گزارش ؛ مراسم شب نهم محرم + فیلم

گزارش ؛ مراسم شب نهم محرم + فیلم

 بسم الله الرحمن الرحیم
مراسم شب نهم محرم با منبر عربی حجت الاسلام حیادر و منبر فارسی حجت الاسلام و المسلمین دسمی و مداحی حجت الاسلام عگیری  برگزار شد.

چکیده منبر:

اگر بخواهیم عاشورا و درس های ان را فرا بگیریم باید همه ی ابعاد انرا مورد بررسی قرار دهیم.ترکیب ایجادی توسط امام حسین در کربلا منضماٌ با یک جامعه ولو یک جامعه کوچک ۷۰ نفره باشد تاریخ ساز شده است. اگر هر یک از افراد کربلا در کربلا حضور نداشتند یک نقیصه پیش می امد ، از طفل صغیر شیخ کبیر ، همه پدیده ها را که با هم بررسی می کنیم به تکلیف خود به نحو شایسته پرداخته اند.

اگر همین واقعه عاشورا را بررسی کنیم می توانیم به تمام شبهات تاریخ جواب دهیم اما اگر تیزبینو با بصیرت باشیم. حضرت تا مثل فردا شبی به اصحابش می فرمودند: بروید؛ تاصافی را نگه دارند و مرتبا به غربال اصحاب می پرداختند چون هرچه قدر در جبهه حق بیشتر اغیارو افراد با شبهه در ان باشد به تضعیف جبهه می انجامد. دلیل تاخیر انداختن جبهه توسط امام به دو دلیل بوده است:

۱- تصفیه افراد خودی

 ۲- امکان ملحق شدن افراد از لشکر یزیدیان

امام با گروه های مختافی از اصحابش صحبت می کردند وبه انان استدلال می کردند که می توانید مرا ترک کنید از جمله انها خانواده مسام بن عقیل بود، به انها می فرمودند: شما همین که مسلم را در این راه داده اید کافی است برای خانواده شما و انها جواب دادند:سید ما ، ما برگردیم و شما را ترک کنیم حتی یک شمشیر در راه دفاع از شما نکشیم چون که زندگی بعد از شما بی ارزش است.

امام همین طور به زهیر هم همین مطالب را عرض کردند و زهیر در جواب فرمودند: ای کاش هزار بار در راه تو کشته شوم ام اسیبی به تو و برادرانت نرسد.

یکی از نوجوانان ده یازده ساله کربلا که پدرش هم در همان عاشورا به شهادت رسیده بود هنگام رفتن به میدان جنگ؛ امام حسین -علیه السلام- ممانعت کردند از ورود ایشان به جنگ و وقتی این نوجوان علت ممانعت را از حضرت پرسیدند امام فرمودند: مادرت تازه شوهرش را از دست داده و داغ دیگری بر دل ایشان نگذار که ان نوجوان به امام می گوید همین مادرم لباس جنگی را بر تن من کرده است.

جامعه ارزشی و دینی یعنی این؛ یعنی این که همه از مادر و بچه و … خود را فدای ارمان های امام خود می کنند.ایا یک ادم جز جز مثل غلام حضرت به نام جون ، تکلیف دارد؟ جون می فرماید: این خیلی نامردی و خارج از انسانیت است که شما را در حال خوشحالی همراهی کنم و در لحظه سختی شما را رها کنم؟ اینقدر می جنگم تا خون بی ارزش من قاطی خون خون شما شود.

ارتباط با ولی خدا و انجام تکلیف سلسله مراتب نیست، همه مستقیم با ولی خود در ارتباط هستند، جامعه باید به چنین بلوغی برسد که همه تکلیف خود را بدانند.

منبر عربی:

 منبر فارسی:

 سینه زنی:

 

درباره نویسنده

اگر انسان هایی که مامور به ایجاد تحول در تاریخ هستند از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند ، دیگر تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد . @ شهید آوینی

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: وب سایت مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام – سخنرانی حجج الاسلام حیادر (عربی) و دسمی(فارسی) و مداحی حجت الاسلام عگیری + چکیده و دانلود فایل ه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.